Založ si blog

Ako si založiť s. r. o 3 %

Na úvod trocha teórie.

Za hlavný cieľ politických strán označuje v roku 1919 Max Weber získanie moci alebo vplyv na rozdelení moci. Prioritou sa stáva moc a jej ovládnutie spoločenstvom osôb so spoločnými cieľmi. V roku 1942 Joseph A. Schumpeter vyslovuje podporu Weberovmu názoru o získavaní moci a úplne zavrhuje uskutočňovanie všeobecného dobra organizáciami v politike. Tieto dve klasické definície, o všeobecnom dobre a získavaní moci, sú, hoci determinované časovo, určitým základným porovnaním charakteristík politických strán z obdobia „nemoderných“ politických systémov..(Zdroj internet.)

Môže to byť aj ináč?

Asi sa vám bude zdať čudný názov príspevku. Akú s.r.o.3 %? Nuž riadnu, nebude sa síce volať naozaj s.r.o., ale napríklad Moja, Tvoja a bude to vlastne politická strana. Bude mať program, požadovaným počet podpisov, aj členov a proste všetky náležitosti, ktoré pre zaregistrovanie politickej strany treba. Potom už len hurá do ulíc či kultúrnych domov, nejaký ten guľáš, suveníry a kampaň beží. A čo je jej cieľom? Do parlamentu ani nemusíme, ale 3 % treba, lebo to je apanáž od štátu na štyri roky. Prihrnú sa tisíce eur na účet strany a žiješ pokojne do ďalších volieb. Žiadne zasadania, žiadne návrhy zákonov, jednoducho užívaj si „ťažko“ zarobenú štátnu pomoc za získané 3 %. No nie je to jednoduché? Chceš dostať štátnu podporu na zateplenie domu, či stabilizáciu svojho naozajstného podnikania. alebo jeho naozajstné začatie, to sa nachodíš po úradoch a pri dnešnom stave úrovne štátnej správy aj naplatíš úplatkov a výsledok je neistý. Ale získať 3 % za voľby politickej s.r.o.a potom už len občas sa kdesi odhaliť a skúsiť to pri komunálnych či iných voľbách dostať niekoho na dobrý flek, To je kšeft nad kšefty. Je to legálne, podľa zákona, nič nehrozí, iba starosť ako minúť dotáciu od štátu za 3 %. Odmeny funkcionárom strany sú iste legálne, aj výdavky na „činnosť“ strany sú nutné, lebo občas sa predsa len štatutári tejto s.r.o. ozvu, aby sa svojim priaznivcom pripomenuli.  že „bojujeme“ za našich voličov a nie len za nich…

Niekoľko údajov z tlače:

Celkovo si politické subjekty

  • za volebné obdobie 2020 až 2024 rozdelia štátny -príspevok v sume viac ako 76 miliónov eur. Príspevok sa rozdelil na štyri časti, ktoré sa vyplácajú každý rok. (tasr)
  • Príspevok dostávajú aj subjekty, ktoré sa do parlamentu nedostali, ale získali viac ako tri percentá hlasov.
  • Nárok na štátny príspevok za výsledok parlamentných volieb z februára 2020 získali aj politické strany, ktoré sa do Národnej rady nedostali. Financie sa totiž vyplácajú všetkým stranám, ktoré získali vo voľbách aspoň tri percentá hlasov. Príspevok sa rozdelil na štyri časti, ktoré sa vyplácajú každý rok.

Myslíte, že je to málo? Nuž čo by za  to dal napríklad opravár obuvi, či automechanik.

Nemám koho voliť. . .

21.03.2024

Zdá sa to byť čudné, ale ja naozaj nemám koho voliť. Nestalo sa mi to ani v jednej doterajšej prezidentskej voľbe doteraz. Stále som našiel niekoho, kto spĺňal moje predstavy tak aby bol prijateľný. Momentálne to tak nie je. Bolo nás jedenásť, už je nás len desať, už len deväť, už…, možno to bude pokračovať. Časť prihlásených kandidátov si urobilo [...]

Politické biro zvané koaličná rada valcuje

13.03.2024

v záujme triedneho boja v duch boľševizácie Slovenska bola na stôl predložená téma „demokratizácie“ RTVS Preložené do slovenčiny ovládnutie RTVS. RTVS sa „nehorázne“ správa ku koalícii a dovolí si o nej hovoriť pravdu a tak ju treba „zmravniť“ K tomu bola postavená nová ministerka kultúry, ktorá má skúsenosti z akejsi TV, ktorá šíri správy, [...]

Ako sme (ne)zrušili vedúcu úlohu strany

28.02.2024

Už asi nie veľa ľudí pamätá na slovné spojenie „vedúca úloha strany“ určite aj na jeho význam. Pr pripomenutie treba povedať, že to bolo v Ústave ČSSR zakotvené od 11, júla 1960 v článku 4. Trvala až do 29. novembra 1989 keď bol na schôdzi Federálneho zhromaždenia článok 4 o vedúcej úlohe komunistickej strany v štáte a spoločnosti zrušený. Naozaj [...]

SR ÚV MZVEZ Fico Blanár rokovanie kontrola TK BAX

Fico odmietol nový migračný pakt EÚ, opatrenia označil za diktát

16.04.2024 11:59

Opatrenia v podobe prevzatia časti utečencov alebo finančnej či materiálnej pomoci pre krajiny zasiahnuté prílivom migrantov označil pred novinármi za diktát, nejde podľa neho o solidaritu.

žiga

Záverečné reči v procese so Štefanom Žigom nakoniec neodzneli

16.04.2024 11:46

Obhajoba proti rozhodnutiu podala sťažnosť. Tou sa bude zaoberať Najvyšší súd SR.

Kukláči / Polícia /

Kukláči so samopalmi zasahovali v Kaplnej. Pri akcii Zvar zadržali dve osoby

16.04.2024 11:22

V jednom z objektov v obci dochádzalo k nelegálnemu odčerpávaniu motorovej nafty z produktovodu vedúceho zo Slovenska do Česka. Polícia zverejnila autentické zábery zo zásahu.

Dánsko Požiar Kodaň Burza Budova Historická

Historickú budovu burzy v centre Kodane zachvátil požiar, jej veža sa zrútila

16.04.2024 11:07

Na videu miestnych médií bolo vidieť, ako ľudia vynášajú z budovy veľké obrazy, aby ich zachránili pred ohňom. Z budovy šľahali vysoké plamene a k oblohe stúpal hustý dym.