Aký je vlastne rozdiel medzi demokraciou a diktatúrou ?

4. októbra 2015, albijura, Nezaradené

Na úvod trocha teórie. Toto uvádza Wikipédia:

Diktatúra označuje:

     Po niektorých „slobodných“ rozhodnutiach nášho parlamentu je namieste sa zamyslieť aká forma u nás je v platnosti. Kritizujeme Lukašenka, ako posledného diktátora. Má všetku moc v štáte. Naozaj platí iba to, čo povie. Je však „slobodne“ zvolený podľa u nich platných zákonov.
Voľby sú vlastne stále pravidelne sa opakujúci proces, ktorým sa v demokratických krajinách, ale aj v nedemokratických krajinách obsadzujú všetky verejné funkcie. Občania si vo voľbách vyberajú politických zástupcov, ktorí ich potom reprezentujú po určité volebné obdobie.

    My nepochybne máme demokraciu. Volili sme slobodne. Vládna strana získala väčšinu  a vládne. Máme politickú opozíciu, ktorá však aj keď sa potrhá, nepresadí žiadne svoje návrhy. Má málo hlasov. V parlamente vládne diktatúra väčšiny. Schvália sa iba tie zákony, ktoré vyhovujú vládnucej strane. Aj opozícia  občas hlasuje za niektoré zákony. No určite to nie sú  zákony zásadné.
V hlasovaní však badať prvky diktatúry. Premiér napríklad vie už v USA, že parlament schváli pomoc pre US Steel v Košiciach. Pomocou svojich odkazov „riadil“ parlament počas rokovania o záchrane Váhostavu, v diskusiách premiér dopredu vie čo parlament schváli alebo neschváli. Je si istý, lebo má pohodlnú väčšinu v parlamente. Tá môže demokraticky diktovať. A rada to robí.

Nuž aj demokracia má podoby diktatúry. Je to zákonné a predsa je to diktát. Demokraticky zvolená väčšina si môže robiť čo len chce. Ak nemôže, schváli si na to zákon a potom už môže. Palce diktujú slobodným poslancom ich “slobodnú“ vôľu. Najnovšie sa naša demokratická diktatúra pokúša ovládnuť Ústavný súd.Takže máme oboje, aj demokraciu aj diktatúru. Za taký typ diktatúry sa nekritizuje. Vznikla z vôle ľudu. Aj Gottwald by mohol závidieť.