Založ si blog

Funkcia ako hračka

Je  to čudné konštatovanie, ale myslím si, že to naozaj môže tak byť. Sú ľudia, ktorí potrebujú funkciu ako dieťa hračku. Funkcia v politike je pre niektorých ako autíčko pre šesťročného chlapca. Vraj sa nekupuje, ale získava menovaním alebo voľbou. No o tomto tvrdení som nie celkom presvedčený. Je dosť príkladov na to, že funkcie najmä tie „nižšie“ sa najmä po voľbách rozdávajú podľa straníckej príslušnosti. Tie najvyššie sa získavajú po vyhraných voľbách. Až potom najvyšší  začnú rozdávať nižším a tí nižší ešte nižším atd. Aj americký prezident rozdáva napríklad veľvyslanecké posty tým, čo mu pomáhali vo voľbách. A my máme byť iní? Neviem, vraj by sme mali byť, ale to sa nikdy nestane. Vrátim sa k tej hračke zvanej funkcia.

Sledujem správanie predsedu Smeru Róberta Fica nielen teraz, ale vlastne od začiatku, keď vstúpil do politiky. Dokonca som mal možnosť hovoriť s nim na začiatku jeho politickej kariéry osobne pár minút medzi štyrmi očami. Už vtedy som pochopil z jeho rečí chorobnú túžbu po moci. Čím viac ho pozorujem, tým viac si myslím, že je typickým politickým „dieťaťom“  a funkcia je pre neho autíčkom. Keď bol predsedom vlády, najmenej dva roky hovoril:: “Vláda slovenskej republiky, ktorej som predsedom…“, a to „ktorej som predsedom“, malo asi znamenať, aby si to aj tí najzadubenejší voliči Smeru pamätali a nepomýlili sa, že to jeho autíčko sa volá predseda vlády Slovenskej republiky.

A zrazu bác. Autíčko mu vzali. Funkciu stratil a jeho arogancia je obrovská. Prejavil ju pri preberaní a odovzdávaní abdikačných listín. Jeho sarkastický úsmev nehodný významu takej akcie akou je táto bol výsmechom  pre celé Slovensko. Akoby povedal, ako pevne verí. že mu vrátia autíčko – funkciu a pohŕda tými čo mu ho vzali, a,e vlastne všetkými. Je si návratom istý. Už nebude musieť zháňať milióny vlastnou hlavou, ako ten hlas podobný Ficovmu hlasu. Má ich dosť. Strana zarobila, aj sponzori sú štedrí. Takže pán Fico bude môcť bojovať o svojou hračku odhodlane. To „autíčko“ narobilo však za desať rokov veľa neplechy. Spôsobilo veľa havárii a je dosť opotrebované a často zneužívané. Zviezlo sa na ňom mnoho podvodníkov a podliakov, takže patrí do šrotu.

Kým o Mečiarovi sa hovorilo že „lož“ bola jeho hlavnou pracovnou metódou“, Róbert Fico svoju vládu rozšíril okrem tejto o ďalšie. Boli to najmä nenávisť, pomsta neposlušným (napr. učiteľom aj študentom),vyhrážky, klamstva a nadávky, ktoré vychádzali z jeho úst na každej tlačovke. Na prvom mieste bola opozícia. Jeho slovník (aj náš) sa rozšíril o ďalšie, výrazy ako zlepenec, ošahanci, zhúlený a i. Tie patrili opozícii. Zabudol, že najväčším zlepencom je asi jeho strana Smer. Z niekoľkých strán zlepil svoj zlepenec, vlastnou hlavou a „príspevkami“ tých čo ho stvorili  a potrebovali, nazháňal milióny, dal lukratívne fleky tým, ktorí mu svoje strany darovali (Hamžik, Migaš, Weis a i.) a poď ho do veľkej politiky, už nie ako poskok, ale ako líder – veľký vodca.

Nástup Pellegriniho nie je ničím výnimočným. Stačí si iba spomenúť ako sa tento pán správal keď bol istého času predsedom NR Slovenskej republiky. Keď Smeráci v parlamente zachraňovali Váhostav, podnik blízky ich srdciam, predseda parlamentu sa riadil iba pokynmi Róberta Fica, ktoré mu posielal z tlačoviek a  iných zdrojov. Bude sa správať teraz autonómnejšie alebo suverénnejšie? Zabudnime, drevené figúrky nehrdzavejú.

Nie je tu podobnosť ?

17.12.2017

"Víťazný Február 1948" sa chápe ako komunistický puč. Bolo to asi tak, lebo na prevzatie moci sa komunisti pripravovali dávno pred tým. Komunisti využili slabosť opozície a udreli. Keď menej viac »

Predsa len vyhral Smer (vraví Fico)

11.11.2017

Určite poznáte ten vtip, keď pretekali americký prezident Kenedy a sovietsky generálny tajomník Chruščov. Vyhral americký a sovietske noviny napísali: - Včera sa uskutočnili preteky medzi viac »

Stalo sa, ale asi sa nemalo. . .

06.11.2016

Už dávnejšie mi napadlo, či nie je Fico vydieraný talianskou mafiou. Róbert Fico by mal urýchlene odvolať ministra Kaliňaka a rekonštruovať vládu. V opačnom prípade nás čaká jeho pád viac »

Google vyhľadávanie, klávesnica, lupa, internet, informácie, hľadanie

Alphabet (Google) výrazne zvýšil zisk až na 9,4 miliardy USD

24.04.2018 01:27

Americká spoločnosť Alphabet, ktorá je majiteľom Googlu, v prvom štvrťroku zvýšila čistý zisk medziročne o 73 percent na 9,4 miliardy dolárov.

NÁRODNÉ CENTRUM SCLEROSIS MULTIPLEX

Národné centrum Sclerosis multiplex, n.o.,

24.04.2018 00:14

NCSM poskytuje terénne sociálne služby, sociálne poradenstvo a po rekonštrukcii objektu bude poskytovať sociálne a rehabilitačné služby špecializované na SM.

Michaela Musilová

Michaela Musilová reprezentovala Slovensko na simulovanej misii na Mars

23.04.2018 22:48

Už šiesta simulovaná misia na Mars pod záštitou NASA a Havajskej Univerzity mala prebiehať od 15. februára až do 14. októbra 2018.

Alitalia

Alitalia mohla dostať nepovolenú pomoc od štátu

23.04.2018 22:38

Talianska letecká spoločnosť Alitalia mohla ťažiť z nelegálnej podpory štátu, oznámila v pondelok Európska komisia. Vyšetrí to.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 13
Celková čítanosť: 23437x
Priemerná čítanosť článkov: 1803x

Autor blogu

Kategórie