Založ si blog

Funkcia ako hračka

Je  to čudné konštatovanie, ale myslím si, že to naozaj môže tak byť. Sú ľudia, ktorí potrebujú funkciu ako dieťa hračku. Funkcia v politike je pre niektorých ako autíčko pre šesťročného chlapca. Vraj sa nekupuje, ale získava menovaním alebo voľbou. No o tomto tvrdení som nie celkom presvedčený. Je dosť príkladov na to, že funkcie najmä tie „nižšie“ sa najmä po voľbách rozdávajú podľa straníckej príslušnosti. Tie najvyššie sa získavajú po vyhraných voľbách. Až potom najvyšší  začnú rozdávať nižším a tí nižší ešte nižším atd. Aj americký prezident rozdáva napríklad veľvyslanecké posty tým, čo mu pomáhali vo voľbách. A my máme byť iní? Neviem, vraj by sme mali byť, ale to sa nikdy nestane. Vrátim sa k tej hračke zvanej funkcia.

Sledujem správanie predsedu Smeru Róberta Fica nielen teraz, ale vlastne od začiatku, keď vstúpil do politiky. Dokonca som mal možnosť hovoriť s nim na začiatku jeho politickej kariéry osobne pár minút medzi štyrmi očami. Už vtedy som pochopil z jeho rečí chorobnú túžbu po moci. Čím viac ho pozorujem, tým viac si myslím, že je typickým politickým „dieťaťom“  a funkcia je pre neho autíčkom. Keď bol predsedom vlády, najmenej dva roky hovoril:: “Vláda slovenskej republiky, ktorej som predsedom…“, a to „ktorej som predsedom“, malo asi znamenať, aby si to aj tí najzadubenejší voliči Smeru pamätali a nepomýlili sa, že to jeho autíčko sa volá predseda vlády Slovenskej republiky.

A zrazu bác. Autíčko mu vzali. Funkciu stratil a jeho arogancia je obrovská. Prejavil ju pri preberaní a odovzdávaní abdikačných listín. Jeho sarkastický úsmev nehodný významu takej akcie akou je táto bol výsmechom  pre celé Slovensko. Akoby povedal, ako pevne verí. že mu vrátia autíčko – funkciu a pohŕda tými čo mu ho vzali, a,e vlastne všetkými. Je si návratom istý. Už nebude musieť zháňať milióny vlastnou hlavou, ako ten hlas podobný Ficovmu hlasu. Má ich dosť. Strana zarobila, aj sponzori sú štedrí. Takže pán Fico bude môcť bojovať o svojou hračku odhodlane. To „autíčko“ narobilo však za desať rokov veľa neplechy. Spôsobilo veľa havárii a je dosť opotrebované a často zneužívané. Zviezlo sa na ňom mnoho podvodníkov a podliakov, takže patrí do šrotu.

Kým o Mečiarovi sa hovorilo že „lož“ bola jeho hlavnou pracovnou metódou“, Róbert Fico svoju vládu rozšíril okrem tejto o ďalšie. Boli to najmä nenávisť, pomsta neposlušným (napr. učiteľom aj študentom),vyhrážky, klamstva a nadávky, ktoré vychádzali z jeho úst na každej tlačovke. Na prvom mieste bola opozícia. Jeho slovník (aj náš) sa rozšíril o ďalšie, výrazy ako zlepenec, ošahanci, zhúlený a i. Tie patrili opozícii. Zabudol, že najväčším zlepencom je asi jeho strana Smer. Z niekoľkých strán zlepil svoj zlepenec, vlastnou hlavou a „príspevkami“ tých čo ho stvorili  a potrebovali, nazháňal milióny, dal lukratívne fleky tým, ktorí mu svoje strany darovali (Hamžik, Migaš, Weis a i.) a poď ho do veľkej politiky, už nie ako poskok, ale ako líder – veľký vodca.

Nástup Pellegriniho nie je ničím výnimočným. Stačí si iba spomenúť ako sa tento pán správal keď bol istého času predsedom NR Slovenskej republiky. Keď Smeráci v parlamente zachraňovali Váhostav, podnik blízky ich srdciam, predseda parlamentu sa riadil iba pokynmi Róberta Fica, ktoré mu posielal z tlačoviek a  iných zdrojov. Bude sa správať teraz autonómnejšie alebo suverénnejšie? Zabudnime, drevené figúrky nehrdzavejú.

Nestačím sa čudovať. . .

26.09.2018

Mám 75 rokov a často sa v posledných rokoch nestačím čudovať nad mnohým, čo sa u nás deje. Prežil som mnoho udalosti v živote a mám pomerne bohaté skúsenosti z rôznych oblasti života. viac »

Bude to premiér na diaľkové ovládanie?

05.05.2018

Napadla mi táto myšlienka v súvislosti s tým, ako sa správal pán Pellegrini v čase keď bol predsedom parlamentu po nútenom odchode P. Pašku. Bolo to v akcii – záchrana Váhostavu. Vlastne viac »

Nie je tu podobnosť ?

17.12.2017

"Víťazný Február 1948" sa chápe ako komunistický puč. Bolo to asi tak, lebo na prevzatie moci sa komunisti pripravovali dávno pred tým. Komunisti využili slabosť opozície a udreli. Keď menej viac »

stormy daniels

Žalobu Stormy Daniels na prezidenta Trumpa zamietli

16.10.2018 06:42

Pornoherečka utrpela prvú porážku v právnych sporoch s americkým prezidentom.

Paul Allen

Spoluzakladateľ Microsoftu Paul Allen podľahol rakovine

16.10.2018 06:28

Allen bol aj nadšeným športovým fanúšikom.

kosice, dialnica

Nové diaľnice dostane šesť regiónov Slovenska

16.10.2018 06:00

V regiónoch pribudne 45 kilometrov nových diaľnic.

Petra Stano Maťašovská, RTVS

Petra Stano Maťašovská rezignovala

15.10.2018 22:51, aktualizované: 23:28

Šéfka rozhlasového spravodajstva RTVS bola autorkou interného dokumentu, ktorý pobúril opozíciu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 15
Celková čítanosť: 27792x
Priemerná čítanosť článkov: 1853x

Autor blogu

Kategórie