Založ si blog

Funkcia ako hračka

Je  to čudné konštatovanie, ale myslím si, že to naozaj môže tak byť. Sú ľudia, ktorí potrebujú funkciu ako dieťa hračku. Funkcia v politike je pre niektorých ako autíčko pre šesťročného chlapca. Vraj sa nekupuje, ale získava menovaním alebo voľbou. No o tomto tvrdení som nie celkom presvedčený. Je dosť príkladov na to, že funkcie najmä tie „nižšie“ sa najmä po voľbách rozdávajú podľa straníckej príslušnosti. Tie najvyššie sa získavajú po vyhraných voľbách. Až potom najvyšší  začnú rozdávať nižším a tí nižší ešte nižším atd. Aj americký prezident rozdáva napríklad veľvyslanecké posty tým, čo mu pomáhali vo voľbách. A my máme byť iní? Neviem, vraj by sme mali byť, ale to sa nikdy nestane. Vrátim sa k tej hračke zvanej funkcia.

Sledujem správanie predsedu Smeru Róberta Fica nielen teraz, ale vlastne od začiatku, keď vstúpil do politiky. Dokonca som mal možnosť hovoriť s nim na začiatku jeho politickej kariéry osobne pár minút medzi štyrmi očami. Už vtedy som pochopil z jeho rečí chorobnú túžbu po moci. Čím viac ho pozorujem, tým viac si myslím, že je typickým politickým „dieťaťom“  a funkcia je pre neho autíčkom. Keď bol predsedom vlády, najmenej dva roky hovoril:: “Vláda slovenskej republiky, ktorej som predsedom…“, a to „ktorej som predsedom“, malo asi znamenať, aby si to aj tí najzadubenejší voliči Smeru pamätali a nepomýlili sa, že to jeho autíčko sa volá predseda vlády Slovenskej republiky.

A zrazu bác. Autíčko mu vzali. Funkciu stratil a jeho arogancia je obrovská. Prejavil ju pri preberaní a odovzdávaní abdikačných listín. Jeho sarkastický úsmev nehodný významu takej akcie akou je táto bol výsmechom  pre celé Slovensko. Akoby povedal, ako pevne verí. že mu vrátia autíčko – funkciu a pohŕda tými čo mu ho vzali, a,e vlastne všetkými. Je si návratom istý. Už nebude musieť zháňať milióny vlastnou hlavou, ako ten hlas podobný Ficovmu hlasu. Má ich dosť. Strana zarobila, aj sponzori sú štedrí. Takže pán Fico bude môcť bojovať o svojou hračku odhodlane. To „autíčko“ narobilo však za desať rokov veľa neplechy. Spôsobilo veľa havárii a je dosť opotrebované a často zneužívané. Zviezlo sa na ňom mnoho podvodníkov a podliakov, takže patrí do šrotu.

Kým o Mečiarovi sa hovorilo že „lož“ bola jeho hlavnou pracovnou metódou“, Róbert Fico svoju vládu rozšíril okrem tejto o ďalšie. Boli to najmä nenávisť, pomsta neposlušným (napr. učiteľom aj študentom),vyhrážky, klamstva a nadávky, ktoré vychádzali z jeho úst na každej tlačovke. Na prvom mieste bola opozícia. Jeho slovník (aj náš) sa rozšíril o ďalšie, výrazy ako zlepenec, ošahanci, zhúlený a i. Tie patrili opozícii. Zabudol, že najväčším zlepencom je asi jeho strana Smer. Z niekoľkých strán zlepil svoj zlepenec, vlastnou hlavou a „príspevkami“ tých čo ho stvorili  a potrebovali, nazháňal milióny, dal lukratívne fleky tým, ktorí mu svoje strany darovali (Hamžik, Migaš, Weis a i.) a poď ho do veľkej politiky, už nie ako poskok, ale ako líder – veľký vodca.

Nástup Pellegriniho nie je ničím výnimočným. Stačí si iba spomenúť ako sa tento pán správal keď bol istého času predsedom NR Slovenskej republiky. Keď Smeráci v parlamente zachraňovali Váhostav, podnik blízky ich srdciam, predseda parlamentu sa riadil iba pokynmi Róberta Fica, ktoré mu posielal z tlačoviek a  iných zdrojov. Bude sa správať teraz autonómnejšie alebo suverénnejšie? Zabudnime, drevené figúrky nehrdzavejú.

Nestačím sa čudovať. . .

14.11.2018

Pretože nemám prístup k diskusií pod blokmi, urobím to takto. Je to prvýkrát . Mám potešenie z toho, že človek v diskusiách o blokoch vidí prečo sme tam kde sme. Je to smutné, ale smútok viac »

Bude to premiér na diaľkové ovládanie?

05.05.2018

Napadla mi táto myšlienka v súvislosti s tým, ako sa správal pán Pellegrini v čase keď bol predsedom parlamentu po nútenom odchode P. Pašku. Bolo to v akcii – záchrana Váhostavu. Vlastne viac »

Nie je tu podobnosť ?

17.12.2017

"Víťazný Február 1948" sa chápe ako komunistický puč. Bolo to asi tak, lebo na prevzatie moci sa komunisti pripravovali dávno pred tým. Komunisti využili slabosť opozície a udreli. Keď menej viac »

Donald Trump, Svetové ekonomické fórum

Ani Trump, ani oficiálna delegácia. Pre shutdown USA vynechajú Davos

18.01.2019 07:35

Americký prezident Donald Trump zrušil cestu delegácie USA na Svetové ekonomické fórum, ktoré sa má vo švajčiarskom Davose konať budúci týždeň.

Kolumbia, bogota, útok, polícia

Útok na policajnú akadémiu v Bogote neprežilo najmenej 21 ľudí

18.01.2019 07:02

K útoku sa zatiaľ nikto neprihlásil, v podozrení je však najmä militantná ľavicová Národná oslobodzovacia armáda.

USA, severná kórea, Stephen Biegun,

Vplyvný predstaviteľ KĽDR priletel do Washingtonu na rozhovory s Pompeom

18.01.2019 06:34

Severokórejský vyslanec takisto absolvuje návštevu u Trumpa a odovzdá list od Kim Čong-una.

Luhanská oblasť.

VIDEOKOMENTÁR: Exkluzívne z Ukrajiny. Tisíce ľudí idú do zóny bojov

18.01.2019 06:00

Reportér denníka Pravda Boris Latta sa na Ukrajine dostal na miesto, kde je hranica medzi oblasťou mieru a zónou bojov. Pozrite si video TV Pravda.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 15
Celková čítanosť: 30098x
Priemerná čítanosť článkov: 2007x

Autor blogu

Kategórie