Založ si blog

Nie je tu podobnosť ?

„Víťazný Február 1948“ sa chápe ako komunistický puč. Bolo to asi tak, lebo na prevzatie moci sa komunisti pripravovali dávno pred tým. Komunisti využili slabosť opozície a udreli. Keď menej než polovica ministrov abdikoval, Gottwald využil šancu a prinútil prezidenta Beneša, aby nerozpustil celú vládu, ale  vymenoval nových ministrov, ktorých mu navrhol. Ak by tak prezident neurobil, nasledovali by nové voľby. Takýto postup umožňovali vtedajšie zákony. Bol to puč, ale zákon   to umožnil.

Február 1948 mi vnukol myšlienku o podobnosti medzi rozhodnutím prezidenta Beneša a rozhodnutím prezidenta Kisku pri vymenovaní ústavných sudcov, tak ako mu to uložil Ústavný súd. Poviete si, že sa tieto dva skutky nedajú porovnať. Určite, veď majú úplne iné pozadie. Napriek tomu sa mi  jedno zdá podobné. Je to snaha o získanie dominantného postavenia vo veľmi dôležitom orgáne štátnej moci pre jednu stranu. Obrovský tlak na prezidenta Kisku najmä z pozície Smeru bol spojený s hystériou a vyhrážkami prezidentovi prostredníctvom  hystericky vystupujúceho premiéra. Hystériu vyvolával strach, že sa Smeru nepodarí do Ústavného súdu dosadiť svojich ľudí. Smer už má „zabetónované“ svoje kádre na mnohých významných postoch štátnej správy, od najnižšej úrovne až po tie najvyššie posty. Ústavný súd je úrad, ktorého ovládnutie pomocou sudcov, bývalých členov alebo sympatizantov strany je dôležitým politickým ťahom. Nikto však nemôže namietať takýto postup. Navrhnúť poslanca zo sudcovského stavu a vrátiť ho naspäť do nejakej sudcovskej funkcie zákon nezakazuje. A tak je všetko v poriadku. Významné pozície  Smer získal a zákon sa neporušil. Čím viac je tam takých sudcov tým sa vládne komfortnejšie. Ďalší „naši ľudia“ dostali „trafiku“ a môžu Smeru  byť ešte užitoční.

Nepodarilo sa ( zatiaľ ) dosadiť „svojho človeka“ do súdnej rady. Čo nebolo, ešte môže byť. Snaha ovládnuť všetko je veľká.. Čo ak raz pri koryte nebudeme? Priatelia budú užitoční.

Bude to premiér na diaľkové ovládanie?

05.05.2018

Napadla mi táto myšlienka v súvislosti s tým, ako sa správal pán Pellegrini v čase keď bol predsedom parlamentu po nútenom odchode P. Pašku. Bolo to v akcii – záchrana Váhostavu. Vlastne viac »

Funkcia ako hračka

17.03.2018

Je to čudné konštatovanie, ale myslím si, že to naozaj môže tak byť. Sú ľudia, ktorí potrebujú funkciu ako dieťa hračku. Funkcia v politike je pre niektorých ako autíčko pre šesťročného viac »

Predsa len vyhral Smer (vraví Fico)

11.11.2017

Určite poznáte ten vtip, keď pretekali americký prezident Kenedy a sovietsky generálny tajomník Chruščov. Vyhral americký a sovietske noviny napísali: - Včera sa uskutočnili preteky medzi viac »

POLÍCIA: Tragická dopravná nehoda

Povinné psychotesty pre starších šoférov?

16.08.2018 19:22

Debaty o tom, do akého veku môže človek jazdiť, rozpútala tragédia, ktorá sa stala Michalovciach. Na priechode zrazil 85-ročný šofér šesťročné dievča.

Ukrajina, Viktor Janukovyč

Ukrajinský žalobca žiada pre Janukovyča trest 15 rokov väzenia

16.08.2018 18:28

Janukovyča súdia v neprítomnosti, exprezident sa po svojom zvrhnutí v roku 2014 uchýlil do Ruska.

Agrokomplex 2018, ocenenie

Agrokomplex: hovorme viac o pôde

16.08.2018 18:00

V čase, keď sa život ľudí čoraz viac vzďaľuje pôde a vôbec prírode, Agrokomplex akcentuje návrat k nej, ku skutočnému základu života.

Čína, besnota, vakcína, lieky

V Číne pre škandál s vakcínami odvolali niekoľkých funkcionárov

16.08.2018 17:55

Zatiaľ sa neobjavili správy o ujmách na zdraví, ale úrady zhabali vakcíny a pozastavili ich výrobu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 14
Celková čítanosť: 25819x
Priemerná čítanosť článkov: 1844x

Autor blogu

Kategórie