Založ si blog

Nie je tu podobnosť ?

„Víťazný Február 1948“ sa chápe ako komunistický puč. Bolo to asi tak, lebo na prevzatie moci sa komunisti pripravovali dávno pred tým. Komunisti využili slabosť opozície a udreli. Keď menej než polovica ministrov abdikoval, Gottwald využil šancu a prinútil prezidenta Beneša, aby nerozpustil celú vládu, ale  vymenoval nových ministrov, ktorých mu navrhol. Ak by tak prezident neurobil, nasledovali by nové voľby. Takýto postup umožňovali vtedajšie zákony. Bol to puč, ale zákon   to umožnil.

Február 1948 mi vnukol myšlienku o podobnosti medzi rozhodnutím prezidenta Beneša a rozhodnutím prezidenta Kisku pri vymenovaní ústavných sudcov, tak ako mu to uložil Ústavný súd. Poviete si, že sa tieto dva skutky nedajú porovnať. Určite, veď majú úplne iné pozadie. Napriek tomu sa mi  jedno zdá podobné. Je to snaha o získanie dominantného postavenia vo veľmi dôležitom orgáne štátnej moci pre jednu stranu. Obrovský tlak na prezidenta Kisku najmä z pozície Smeru bol spojený s hystériou a vyhrážkami prezidentovi prostredníctvom  hystericky vystupujúceho premiéra. Hystériu vyvolával strach, že sa Smeru nepodarí do Ústavného súdu dosadiť svojich ľudí. Smer už má „zabetónované“ svoje kádre na mnohých významných postoch štátnej správy, od najnižšej úrovne až po tie najvyššie posty. Ústavný súd je úrad, ktorého ovládnutie pomocou sudcov, bývalých členov alebo sympatizantov strany je dôležitým politickým ťahom. Nikto však nemôže namietať takýto postup. Navrhnúť poslanca zo sudcovského stavu a vrátiť ho naspäť do nejakej sudcovskej funkcie zákon nezakazuje. A tak je všetko v poriadku. Významné pozície  Smer získal a zákon sa neporušil. Čím viac je tam takých sudcov tým sa vládne komfortnejšie. Ďalší „naši ľudia“ dostali „trafiku“ a môžu Smeru  byť ešte užitoční.

Nepodarilo sa ( zatiaľ ) dosadiť „svojho človeka“ do súdnej rady. Čo nebolo, ešte môže byť. Snaha ovládnuť všetko je veľká.. Čo ak raz pri koryte nebudeme? Priatelia budú užitoční.

Nestačím sa čudovať. . .

14.11.2018

Pretože nemám prístup k diskusií pod blokmi, urobím to takto. Je to prvýkrát . Mám potešenie z toho, že človek v diskusiách o blokoch vidí prečo sme tam kde sme. Je to smutné, ale smútok viac »

Bude to premiér na diaľkové ovládanie?

05.05.2018

Napadla mi táto myšlienka v súvislosti s tým, ako sa správal pán Pellegrini v čase keď bol predsedom parlamentu po nútenom odchode P. Pašku. Bolo to v akcii – záchrana Váhostavu. Vlastne viac »

Funkcia ako hračka

17.03.2018

Je to čudné konštatovanie, ale myslím si, že to naozaj môže tak byť. Sú ľudia, ktorí potrebujú funkciu ako dieťa hračku. Funkcia v politike je pre niektorých ako autíčko pre šesťročného viac »

huawei, nova, nova Plus,

Čínsky Huawei si verí, očakáva zdvojnásobenie tržieb

18.01.2019 08:55

Čínsky výrobca telekomunikačných zariadení Huawei počas nasledujúcich piatich rokov pravdepodobne zdvojnásobí svoje tržby, uviedol zakladateľ podniku.

počítač, klávesnica, ruky

Poliak podozrivý zo špionáže pre Čínu zaisťoval bezpečnosť počas návštevy pápeža

18.01.2019 08:45

Spolu s ním zadržali pred týždňom aj Číňana, ktorý bol v tom čase riaditeľom predaja poľskej pobočky koncernu Huawei.

Donald Trump, Svetové ekonomické fórum

Ani Trump, ani oficiálna delegácia. Pre shutdown USA vynechajú Davos

18.01.2019 07:35

Americký prezident Donald Trump zrušil cestu delegácie USA na Svetové ekonomické fórum, ktoré sa má vo švajčiarskom Davose konať budúci týždeň.

Kolumbia, bogota, útok, polícia

Útok na policajnú akadémiu v Bogote neprežilo najmenej 21 ľudí

18.01.2019 07:02

K útoku sa zatiaľ nikto neprihlásil, v podozrení je však najmä militantná ľavicová Národná oslobodzovacia armáda.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 15
Celková čítanosť: 30111x
Priemerná čítanosť článkov: 2007x

Autor blogu

Kategórie